Scoala Gimnaziala Nr.1 Lehliu
EDUCATIE PENTRU VIITOR

PREZENTAREA  SCOLII

Scoala îsi desfăsoară activitatea în două clădiri situate în centrul civic al localitătii: localul nou construit in 1974 si cel vechi avand peste 100 de ani (cele mai vechi date despre desfăsurarea învătământului în satul Lehliu se pare că ar fi din jurul anului 1838), dar care a beneficiat de renovări si reparatii capitale în timp. Localul nou are 8 săli de clasă si un laborator, spatiu pentru bibliotecă, secretariat, cancelarie si cabinetul directorului. În anul 2005 localul a fost dotat cu mobilier scolar nou, s-a construit instalatia de apă curentă prin programele nationale P.I.R. În prezent s-a realizat înlocuirea geamurilor din lemn cu geamuri  tip termopan si se află în faza de preavizare proiectele pentru încălzirea centrală, instalatia electrică, grup sanitar în incinta scolii. Dotarea scolii a fost îmbunătătită prin proiecte derulate de M.Ed.C. astfel: dotarea cu cărti a bibliotecii,  dotarea laboratorului de fizică, de chimie-biologie, mobilier prescolar si materiale si instalatii sportive.  Scoala beneficiază de două calculatoare procurate prin efort propriu, acces la internet, două imprimante, copiator, fax, televizor, video procurate din sponsorizări si cu sprijinul Primăriei. În urma acestor îmbunătătiri, Scoala a depus documentatia necesară obtinerii autorizatiei sanitare de functionare. Toti elevii Scolii învată într-un singur schimb, iar elevilor de la ciclul gimnazial din localitatea Săpunari li se va asigura transportul cu un microbuz Scolar obtinut prin programele M.Ed.C.